Historie

Historie Kylarovy usedlosti sahá až do 17.století, kdy českou zemi sužovala třicetiletá válka. Právě v tento čas přišel s vojsky na zdejší místo Tobias Killar a začal hospodařit.

Dnešní podoba statku i přes nutné rekonstrukce je zachována v původní podobě z roku 1890.

V zázemí statku je možné shlédnout hospodářská zvířata včetně koní, jejichž chovem se majitel zabývá.

Pohled statek

Okolí

Okolní ráz krajiny je obrazem nedalekých Orlických hor, Krkonoš, či Jestřebích hor a komplexem Adršpašských a Teplických skal. Podél penzionu vede cyklotrasa, která spojuje mnoho těchto zajímavých míst zdejšího kraje a je hodně využívaná i in-line bruslaři.

K příjemným procházkám přírodou a sběru hub lákají lesy s pěšími stezkami vedenými krásnou krajinou a možností navštívit při těchto procházkách rekonstruovaná opevnění vybudovaná těsně před 2.světovou válkou na obranu proti německým vojskům.

V letních dnech je možné se koupat v nedaleké údolní nádrži Rozkoš (8 km), která je vhodná pro rybaření, surfování a další vodní sporty. Pro milovníky tenisu je 10min. chůze od penzionu 5 kvalitních tenisových kurtů , které jsou k dispozici pro veřejnost (nutná objednávka předem).

V zimě lze navštívit blízká lyžařská střediska v polském Zelenci  nebo v Olešnici v Orlických horách (15 a 20 km), za příznivých sněhových podmínek jsou v dosahu 1 km od penzionu 2 menší lyžařské vleky a tratě pro běžkaře.

Nedaleko za hranicemi je možné navštívit polská lázeňská místa, využít jejich nabídek a poznat mnoho zajímavostí, popř. navštívit jednu z největších tržnic v blízkosti hranice v Polsku.